Vinárske oblasti a odrody

Severný región – údolie Dunaja

Oblasť zahŕňa  územie v povodí Dunaja na sever od pohoria Stará Planina. Túto oblasť charakterizujú dlhé a horúce leto a dlhá a studená zima. Hlavnými odrodami sú z bielych Muškát Ottonel , Chardonnay, Aligote a z červených  Cabernet Sauvignon, Merlot a Gamza.

Najznámejšími výrobcami sú Lovico Suhindol ,Vinprom Ruse a Chteau Burgozone.

Východný región – Čiernomorské pobrežie

Klíma v tomto regióne je zvláštna vzhľadom k silnému vplyvu Čierneho mora. Leto je dlhé a horúce , zima mierna , jeseň je dlhá s množstvom slnečných dní, čo má vplyv na vysokú hladinu cukru. V tejto oblasti dávajú prednosť bielym odrodám Muškát Ottonel, Tramín, Rízling rýnsky, Sauvignon Blanc, Ugni Blanc.

Najznámejšími výrobcami sú  Black Sea Gold Pomorie, Vinex Preslav a LVK Targovište

Subbalkánsky región – Údolie ruží

Oblasť na južných svahoch Starej Planiny, ktorá pôsobí ako prirodzená bariéra pre chladné severné fronty a tým pomáha k vyššej priemernej ročnej teplote. Pestujú sa tu väčšinou červené odrody  Cabernet Sauvignon, Merlot,  Červený Misket.

Najznámejšími výrobcami sú Vinex Slavyantsi, Domain Bojar Sliven.

Južný región – Trácka nížina

Táto oblasť má miernu klímu vhodnú  pre pestovanie červených odrôd Cabernet Sauvignon, Merlot, Mavrud .

Najznámejšími výrobcami sú  Vinprom Asenovgrad, Vinprom Stambolovo, Pulden Peruštica, Vinprom Jambol, Damena Stará Zagora, Katarzyna Svilengrad.

Juhozápadný  región – údolie rieky Struma

Najmenšia z oblastí, ktorá sa nachádza pozdĺž rieky Struma.  Má mierne podnebie a pestujú sa tu červené odrody Cabernet Sauvignon, Merlot, miestna odroda Široka Melniška Loza.

Najznámejšími výrobcami sú Damianica Sandanski, Vinprom Blagoevgrad .

 

Miestne odrody

 

Miestne odrody – červené

Gamza – je stará miestna odroda, pestuje sa najmä na severe. V iných krajinách je známa ako Kadarka

Je to neskorá odroda, ktorá dozrieva koncom septembra a začiatkom októbra. Aj je jeseň teplá a suchá  vína majú  sviežu rubínovú farbu, príjemnú chuť malín, sviežosť a príjemné triesloviny.

Mavrud – je stará miestna odroda, ktorá sa pestuje iba v Bulharsku v Tráckej nížine. Dozrieva začiatkom októbra. Vína majú sýtu rubínovú farbu,  dostatok trieslovín a kyselín, vôňu a chuť černice.  Víno sa dokonale rotvíja v dubových sudoch.

Červený Misket – pestuje sa na bulharskom území od staroveku najmä v Údolí ruží. Vhodné na pestovanie sú kopcovité a vzdušné regióny. Je to najviac mrazu odolná odroda. Má príjemnú harmonickú chuť.

Pamid – najstaršia miestna odroda pestovaná už v staroveku. V minulosti veľmi rozšírená, dnes veľmi obmedzená odroda. Hrozno sa konzumuje najmä v čerstvom stave . Vína sú ľahké stolové pre masovú spotrebu, majú nízky obsah kyselín, nie sú vhodné na dozrievanie v sudoch , konzumujú sa mladé hneď po kvasení.

Široká Melnišká Loza  – je stará miestna odroda, pestovaná v staroveku v okolí Melnika .Je to neskoro zrejúca odroda a tým získava svoje cenné vlastnosti. Vyznačuje sa hustou višňovou farbou a prevláda intenzívna vôňa čerešní s typickou pikantnou trpkosťou. Víno sa rozvíja v dubových sudoch. Keď sú vína z tejto odrody vyzreté majú bohatú a komplexnú arómu, v ktorej je možné rozlíšiť zaujímavé  nuansy tabaku a kože.

 

Miestne odrody biele

Dimyat – pestuje sa v celej krajine, najrozšírenejší je v oblasti  Čierneho mora. Z tejto odrody sa vyrábajú stolové vína a brandy.

 

Najčastejšie pestované medzinárodné odrody

 

Cabernet Sauvignon – najviac pestovaná odroda v Bulharsku. Vína sa vyznačujú intenzívnou arómou čiernych ríbezlí. Ostružiny a moruše, majú intenzívnu tmavo červenú farbu, dobrú hustotu. Staršie vína majú chuť škorice a čokolády. Kvalita vín sa odhalí zvyčajne po 3-5 rokoch.

Merlot – pestuje sa v celom Bulharsku. Hrozno dozrieva v polovici septembra . Je tmavo červenej farby, má dobrú hustotu , chuť zrelých čerešní a sliviek.

Pinot Noir – v Bulharsku pomerne obmedzená odroda, pestuje sa v okolí Slivenu. Má rubínovú farbu. Chuť čerešne moruše, maliny.

Muškát Ottonel – pestuje sa najmä na severe pri Čiernom mori. Biele víno vyrobené z tejto odrody má intenzívnu chuť kvetín fialky a pelargónie. Vína sa majú konzumovať keď sú ešte  mladé.  Z tejto odrody sa vyrábajú dobré sladké vína.

Chardonnay – pestuje sa hlavne okolo Černomorského pobrežia, údolie Dunaja a v Tráckej nížine. Vína majú chuť tropického ovocia – melón, ananás.

Vína sa dobre rozvíjajú aj v dubových sudoch. Farba je slamovo žltá.

Tramíner – pestuje sa na malých plochách v severnom Bulharsku. Vinič je odolný voči mrazom ale je citlivý na sucho. Suché biele víno ma chuť korenia a vôňu ruže.

Sauvignon blanc – pestuje sa v oblasti Čierneho mora.  Považuje sa za jednu z najnáročnejších odrôd na pestovanie. Suché biele víno má trávovo zelenú farbu. Typická vôňa je po pokosenej tráve , hluchavke a tropickom ovocí. Chuť je harmonická.

Ugni Blanc – talianska odroda, pestuje sa aj vo Francúzsku , kde sa vyrába koňak. V Bulharsku sa pestuje v okolí Čierneho mora a používa sa na výrobu destilátov.

Víno je oblasť rôznorodosti a subjektívnych pojmov. Chute a názory sú ako v móde, kde sa sústavne všetko mení. Preto Bulharsko nepovedalo ešte svoje posledné slovo vo vinárskom svete. Možno nie je ďaleko ten deň, keď sa milovníci vína presýtia austrálskymi, kalifornskými, francúzskymi vinami a bulharské víno  si svojou chuťou, krásou a cenou nájde cestu k nim.


Našu aktuálnu ponuku vína nájdete TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.